Tėvų ir vaikų emocinis santykis – kaip jį stiprinti? Kada jis traktuojamas kaip sveikas / geras, o kada jau nebe?

 

Kaip stiprinti tėvų ir vaikų emocinį santykį:

  1. Bendravimas. Atviras ir nuoširdus bendravimas yra pagrindinis sveiko santykio elementas. Tai reiškia, kad tėvai turėtų skatinti vaikus dalintis savo mintimis, jausmais ir patirtimis bei išklausyti juos be jokio vertinimo ar kritikos. Manau svarbu prisiminti, kad kiekviena mūsų impulsyvi ar neigiama reakcija gali atitolinti mūsų santykį su vaiku ar paaugliu, todėl nors ir gali būti labai sudėtinga, turime surasti savo „STOP“ mygtuką.
  2. Laiko praleidimas kartu. O dar geriau – linksmas laikas kartu! Bendras laikas, praleistas užsiimant įvairiomis veiklomis, kurios patinka abiem, stiprina emocinį ryšį. Tai gali būti žaidimai, pasivaikščiojimai, bendri pomėgiai ar tiesiog pokalbiai prie vakarienės stalo… Nepamirškite, kad vaikams ir paaugliams YPAČ patinka humoras! Todėl drąsiai jį naudokite, nepamirškite pasijuokti kartu.
  3. Empatija. Tėvų gebėjimas įsijausti į vaiko jausmus ir patirtis, pripažinti jų svarbą ir parodyti supratimą, yra esminis emociniam saugumui užtikrinti.
  4. Parama ir padrąsinimas. Vaikai, kuriems tėvai teikia emocinę paramą ir skatina jų pastangas bei pasiekimus, jaučiasi vertinami ir saugūs. Padrąsinkite savo vaikus už jų nuopelnus, o gal už pastangas.
  5. Bendri susitarimai ir ribos. Ne veltui nenaudoju žodžio – taisyklės. Manau, kad turime susitarti, o tai nėra taip paprasta, nes reikia rasti bendrą sprendimą. Tačiau būtent susitarimai ir ribos padeda vaikams jaustis saugiai ir suprasti, kad jų emocinė gerovė yra svarbi. Ir visada žinosime, kad peržengus tam tikrą ribą ar nesilaikant susitarimo – lauks pasekmė.

 

Kaip galime suprasti, kad santykis su vaiku/paaugliu yra „sveikas“?

Galime pripažinti, jog vienas iš svarbiausių kriterijų, siekiant apibrėžti teigiamą santykį su vaiku ar paaugliu yra abipusė pagarba. Manau, kad sutiksite su posakiu – „elkis su kitaip taip, kaip norėtum, jog elgtųsi su tavimi“. Manau, kad šis posakis ypatingai tinka paaugliams, tačiau ir bendrai šeimoje ypatingai svarbu palaikyti pagarbą ir ne tik dėl to, kad vaikas/paauglys jaustųsi išgirstas, suprastas, palaikomas, būtų skatinamas pasitikėjimas savimi, bet ir dėl to, kad tėvai padeda formuoti tam tikrus elgesio modelius. Taigi vaikas ar paauglys, kuris mato ir jaučia abipusę pagarbą – visada tai įvertins.

Kaip atpažinti „sveiką“ santykį? Gan sunku atsakyti, žinant, kad tiek vaikystėje, tiek paauglystėje neretai iškyla tam tikrų iššūkių, sunkumų, vaikai dar yra pakankamai egocentriški, o gal ir impulsyvūs. Tačiau sutiksite, kad santykyje yra svarbu pasitikėjimas, todėl kiekviena mūsų reakcija ar poelgis yra ypatingai svarbus vaikui/paaugliui. Bet nepaisant situacijos, jei vaikas ar paauglys geba prie jūsų prieiti ir pasikalbėti apie sunkumus, santykius mokykloje, o gal papasakoti kažką labai džiugaus – jis vertina Jūsų nuomonę ir jam svarbu, kad Jūs jį girdite. Manau tai galima įvardinti kaip galimybe jaustis emocionaliai saugiam. Todėl vertinkime tai!

Teigiamas santykis taip pat apima konstruktyvų konfliktų sprendimą, ieškant kompromisų ir sprendimų, kurie atitinka abiejų pusių poreikius, ir savarankiškumo skatinimą, palaipsniui didinant vaiko atsakomybės lygį ir skatinant jį priimti sprendimus bei mokytis iš savo klaidų. Toks santykis yra pagrįstas emociniu saugumu, supratimu ir vertinimu, sudarant aplinką, kurioje vaikas gali augti ir vystytis sveikai.

Svarbu pabrėžti, kad tėvų ir vaikų santykių stiprinimas yra nuolatinis procesas, reikalaujantis pastangų, kantrybės ir nuolatinio mokymosi. Sveiki santykiai formuojasi per abipusę meilę, supratimą ir palaikymą.